Szkoła Podstawowa

 

SZKOŁA PODSTAWOWA
im. Ignacego Łukasiewicza
ul. Starowiejska 14
38-516 CZASZYN

Tel/FAX: +48 13 46 61 013
WWW.SPCZASZYN.ZAGORZ.INFO
 

 

Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza w Czaszynie – publiczna szkoła podstawowa założona w 1876 roku. Obecnie do szkoły uczęszcza około 177 uczniów w 8 klasach (oddziałach) w tym oddział przedszkolny.

 

Historia szkoły

W dniach 20-22 maja 1763 r. za panowania króla Augusta III odbył się we Lwowie synod, w którym uczestniczył biskup przemyski Wacław Sierakowski. Synod uchwalił zakładanie szkółek przy wszystkich lepiej zaopatrzonych probostwach. Szkółki te miały być utrzymywane z dochodów wspomnianych probostw, a nauczycieli miano sprowadzać ze szkół wyższych. W programie planowano naukę katechizmu, czytania i pisania oraz służenia do mszy. Na miejscowych proboszczach spoczywał obowiązek wizytowania tych szkół co najmniej 2 razy w ciągu roku.

Uchwały synodu lwowskiego nie od razu zaowocowały w Czaszynie, gdyż nie było tutaj kościoła rzymsko-katolickiego. Nie mniej zaczęto uczyć po wiejskich chatach, przeważnie w miesiącach zimowych, gdyż latem dzieci pracowały w gospodarstwie. Dopiero 113 lat po uchwałach synodu w Czaszynie powstała pierwsza szkołą. Zorganizowana została jako samodzielna jednostka w 1876 roku w budynku położonym niedaleko karczmy u prywatnego właściciela o przezwisku „Pisarz.” Budynek ten mieścił jedną izbę przeznaczoną do zajęć lekcyjnych. Językiem wykładowym był wówczas rosyjski, gdyż wieś w dwóch trzecich zamieszkiwana była przez Rosjan. Języka polskiego uczono tylko nieliczną grupę dzieci polskich.

Kolejna szkoła została zbudowana w górnej części wsi obok cerkwi w 1885 roku. Budynek tej drewnianej szkoły miał również jedną izbę lekcyjną. I ta szkoła z czasem okazała się za mała, ze względu na wzrastającą liczbę uczniów.

W roku 1906 wysiłkiem całej wsi wybudowano w górnej części Czaszyna szkołę murowaną – dwuizbową, w której uczyły się dzieci polskie i rosyjskie. Już w 1913 roku i ten budynek okazał się niewystarczający w związku z tym przemianowano czytelnię Kółka Rolniczego mieszczącą się w dolnej części wsi na pierwszą szkołę polską. Budynek ten był zbudowany z drewna, pokryty blachą, mieścił w sobie jedną izbę lekcyjną i mieszkanie dla nauczyciela. Ten budynek służył jako szkoła do roku 1934.

W 1934 roku powstała nowa murowana szkoła polska. Budynek był pokryty blachą, posiadał dwie obszerne izby lekcyjne i mieszkanie dla nauczyciela. Zajęcia szkolne odbywały się w tym budynku szkolnym do roku 1961.

Już w roku 1956 przystąpiono do budowy nowego obiektu szkolnego 8-klasowego (na zdjęciu). Budową szkoły zajęło się Sanockie Przedsiębiorstwo Budowlane, przy wydatnej pomocy mieszkańców w czynie społecznym. Uroczystość oddania do użytku nowego budynku szkoły działającego do dziś nastąpiła w styczniu 1961 r. Od momentu oddania szkoły czyniono starania o sukcesywne wyposażenie obiektu w potrzebne pomoce naukowe.

W roku 2000 przy szkole oddano do użytku nowoczesną halę sportową, do 2011 roku największą w Gminie Zagórz. Obecnie największa hala w gminie znajduje się przy SP2 Zagórz. Czaszyńska hala sportowa jest druga pod względem wielkości w Gminie Zagórz.

12 lipca 2023 Rada Miejska w Zagórzu uchwałą nr LII/408/2023 nadała Szkole Podstawowej w Czaszynie imię Ignacego Łukasiewicza z mocą obowiązującą od 1 października 2023. W dniu 4 października 2023 odbyła się uroczystość nadania szkole imienia oraz sztandaru.

Dyrektorem szkoły jest Pani Sylwia Drozd